Jesteś tutaj: Strona główna  › Oferta  › Zabiegi profilaktyczne

Zabiegi profilaktyczne

Chorobom o wiele łatwiej i lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Taka sama zasada obowiązuje w stomatologii, a dentyści uczą swoich pacjentów, jakie działania profilaktyczne podjąć, aby zęby długo pozostawały w jak najlepszej kondycji, bez śladów próchnicy. W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z licznych zabiegów wspierających domowe czynności z zakresu higieny jamy ustnej. Instruktaż higieny i diety dla zdrowia zębów

Podczas profilaktycznej wizyty w gabinecie dentystycznym pacjent może uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów i kompleksowego dbania o higienę jamy ustnej. Dentysta pokaże, jak i czym szczotkować zęby, aby usuwać resztki pokarmów i bakterie mogące wywołać próchnicę. Powie również, jaką dietę stosować dla zdrowia uzębienia. Podstawowe zabiegi profilaktyczne

W gabinetach stomatologicznych dentyści podejmują różne zabiegi profilaktyczno-higienizacyjne, wśród których wymienić można:

  • lakowanie bruzd
  • lakierowanie zębów
  • fluoryzację zębów
  • piaskowanie zębów
  • scaling

Lakowanie bruzd na zębach

Lakowanie bruzd stałych zębów to zabieg polegający na uszczelnieniu przy użyciu laku szczelinowego, czyli substancji światłoutwardzalnej, zagłębień i szczelin na powierzchni żującej zęba. Taki zabieg można przeprowadzić wyłącznie na zdrowych zębach trzonowych i przedtrzonowych, a jego celem jest wzmocnienie szkliwa i jego pełna ochrona przed atakami bakterii próchniczych oraz kwasów. Najlepiej lakowanie bruzd u dziecka przeprowadzić tuż po wyrżnięciu się zębów stałych.

Lakowanie zębów fluorem

Nieco innym zabiegiem jest lakierowanie zębów preparatem z fluorem, co polega na wtarciu w zęby lakierów fluorkowych. Dzięki temu na powierzchni zęba tworzona jest skuteczna warstwa ochronna dla szkliwa. Redukuje to ryzyko powstania ubytków próchniczych. Podobne efekty uzyskuje się przez fluoryzację zębów, czyli szczotkowanie ich powierzchni z użyciem preparatu z fluorem.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg mający na celu mechaniczne pozbycie się głębokich, twardych zanieczyszczeń z powierzchni zębów, przy użyciu stomatologicznej piaskarki w parze ze specjalistycznymi środkami chemicznymi. Poddawane piaskowaniu zęby są traktowane strumieniem wody pod ciśnieniem i środkiem do piaskowania. Zabieg profilaktyczny piaskowania pozwala na usuwanie niektórych przebarwień, osadów i drobnego kamienia. Po zabiegu powierzchnia zębów staje się gładsza i bielsza. Najczęściej piaskowanie łączone jest ze scalingiem, czyli metodą usuwania kamienia nazębnego, które polega na użyciu tzw. scalera ultradźwiękowego. Emituje on wysokiej częstotliwości ultradźwięki, które powodują stopniowe odpadanie kamienia.

Nadwrażliwość zębów można wyleczyć

Uciążliwa nadwrażliwość zębów może zniszczyć całą radość z jedzenia i picia, kiedy przy każdym kontakcie zębów z zimnym czy gorącym napojem lub kwaśną i słodką potrawą, pacjent odczuwa dotkliwi ból zębów - mocny i przeszywający.

Główną przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny, w której znajdują się silnie unerwione kanaliki zębowe. Podrażnienie kanalików wywołuje ból i dyskomfort. Na szczęście, możliwe jest leczenie nadwrażliwości zębów, na przykład za pomocą ich lakierowania, a lakier fluorowy wzmocni szkliwo i uodporni zębinę na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.